Pošli to dál:

Paddleboardy se podle své konstrukce dělí na 2 základní typy:

Pevné paddleboardy

Většina pevných paddleboardů má EPS pěnové jádro obalené skelnými a epoxidovými vlákny. Jedná se o poměrně lehkou, trvanlivou a cenově dostupnou konstrukci. Uhlíkové vlákna bývají lehčí, tužší ale o něco dražší. Existují i plastové desky, které jsou sice nejlevnější, ale zdaleka nedosahují kvalit výše zmíněných materiálů. Občas můžete vidět i dřevěné doplňky, ale to už je spíše pro design.

Pevné konstrukce nabízejí nejlepší výkon na vodě. Jsou rychlejší, pohyb je hladší a s menším úsilím než u nafukovacích. Pokud vám jde hlavně o rychlost, pevná deska je právě pro vás. Jsou k dispozici v různých velikostech jemně laděných tvarů, takže je pravděpodobné, že najdete právě ten, který vám bude maximálně vyhovovat.

Pevná deska je pevnější než nafukovací, takže může poskytnout pocit větší stability i ve větru a vlnách.

Velkou nevýhodou těchto desek však je velikost, ať už při transportu nebo uskladnění. Ale pokud máte dostatek místa v garáži či jiný vhodný prostor …


Nafukovací paddleboardy

Jsou vyráběny z PVC a konstrukčně umožňují vytvářit vzduchové jádro. Dodávají se s pumpičkou. Kvalitní nafukovací deska je navržena tak, aby při plném nahuštění byla velmi tuhá. Ani nepoznáte, že se jedná o nafukovací SUP.

Pokud žijete v malém domě či bytě a nemáte tolik prostoru, nafukovací paddleboardy uvítáte díky skvělému uskladnění. Složenou desku uložíte do skříně či do kufru auta.

Obrovskou výhodou je také transport. Je velice snadné si je vzít i letecky na dovolenou. Většina transportních obalů má i popruhy či kolečka, takže je možné je vzít na záda jako batoh. Což oceníte, pokud k vysněnému jezeru vede náročnější pěší cesta.

Stejně jako nafukovací člun či kajak, tak i nafukovací paddleboard je mnohem odolnější proti poškození např. kameny či břehem (na což jsou pevná prkna náchylná). Prkno se umí přizpůsobit situaci a překážku snadno přejede.

Nafukovací desky jsou měkčí, takže jsou skvělé pro cvičení jógy na vodě.

V České republice je jasnou volbou nafukovačka.


Pošli to dál: